POMPY SPOŻYWCZE

Pompa spożywcza

Pompa spożywcza

Pompa spożywcza zwana również higieniczną - to nazwa, która pozwala jednoznacznie określić podstawowe cechy jakimi należy kierować się przy doborze tego typu pomp. Owa higieniczność dotyczy nie tylko samych materiałów kontrukcyjnych, które muszą być dopuszczone do kontaktu ze środkami spożywczymi (które jako końcowy produkt trafiają na półki sklepowe jako żywność), ale powinny również umożliwić dokładne umycie i opróżnienie pompy. Pompa na lini produkcyjnej może być myta na kilka sposobów w zależności od wielkości zakładu produkcyjnego, przyjętych norm oraz wymogów sterylności. Ową higieniczność pompy możemy uzyskać poprzez mycie ręczne, mycie CIP i/lub SIP. Warto pamiętać, że o ile mycie ręczne pozwala na dokładne dotarcie do wszystkich zakątków pompy, o tyle mycie przepływie CIP wymaga dostosowania konstrukcyjnego samej pompy dla uzyskania rządanej czystości wszystkich wewnętrznych powierzchni. Obłe kształty korpusu (bez prostopadłych natarć powierzchni) to wymóg podstawowy, po którym można wstępnie ocenić przydatność pompy. Należy pamiętać, iż doświadczenie inżyniera doboru jest niezwykle przydatne na tym etapie.  

Opis dodatkowy
 

Pompy do olejów / tłuszczy

W ofercie Pompy-Polska znalazły się urządzenia, które odpowiadają na wymagające potrzeby naszych klientów. W niektórych sytuacjach pompy muszą bowiem nie tylko być wydajne, ale również odporne na czynniki zewnętrzne, które są spowodowane emisją niebezpiecznych gazów lub tłoczeniem cieczy o trudnej i specyficznej konsystencji.

Na tak specyficzne warunki eksploatacyjne narażone są pompy do olejów i tłuszczy. O ile oleje bardzo często pompowane są w temperaturze otoczenia i są substancjami smarnymi o niskiej lepkości to z tłuszczami bywa różnie. Gorące tłuszcze z zawartością ciał stałych mogą dostarczyć różnych problemów na etapie doboru odpowiedniej pompy.

Zacznijmy jednak od początku. W tej grupie możemy rozróżnić przede wszystkich dwa rodzaje pomp:

  • pompa spożywcza do oleju, tłuszczu - gdzie oprócz warunków wydajnościowych mamy również wymogi higieniczne,
  • pompa przemysłowa do olejów silnikowych przekładniowych, transformatorowych, układu chłodzenia

Rozwiązania techniczne dobiera się w według wymagań sanitarnych.

Pompy do olejów i tłuszczy wysokiej jakości

Pompy zębate do olejów. Takie, najczęściej  używane są do olejów przemysłowych, gdzie prosta, żeliwna konstrukcja doskonale radzi sobie z postawionymi wymogami inwestora. W przypadku olejów spożywczych, pompa zębata wypierana jest przez inne konstrukcje, a to za sprawą wysokich kosztów stali nierdzewnej. Sama pompa zębata nie nadaje się również do mycia, przez co w tym przypadku najpoluraniejszą konstrukcją dla prostych instalcji jest pompa z elastycznym wirnikiem.

Pompy śrubowe do tłuszczy. Ta konstrukcja pozwala na pompowanie gorącego tłuszczu z zawartością zanieczyszczeń stałych np. po procesie smażenia. Równie dobrze sprawdzi się przy pompowaniu zimnych tłuszczy zwięrzęcych, które w niskiej temperaturze krystalizują się, tworząc smarną ale bardzo lepką substancję. Są to dość uniwersalne urządzenia, które wymagają tylko odpowiedniego dopasowania.

Pompa krzywkowa - jako zamiennik pompy zębatej w branży spożywczej. Oprócz szeregu zalet, które niewątpliwie posiada, należy zaznaczyć wadę w postacji braku możliwości zasysania na sucho. Jest to pompa mokrossąca, czyli wymagająca zalania i utrzymania cieczy w rurociągu ssącym tak, aby przy ponownym uruchomieniu mogła ponownie zasysać. Generalnie pompa ta stosowana jest w miejscach gdzie napływ na pompę jest zapewniony.

Pompa wyporowa / z rotującymi tłokami. Chociaż na pierwszy rzut oka można pomylić tę konstrukcję z pompą krzywkową, to wgłębiając się w szczegóły można dostrzec spore różnice. Oprócz zwiększonej sprawności - poprzez ciasne pasowania rotorów, pompa ta ma bardzo dobre własności ssące. Jest to Lexus wśród pomp. Początkowa, dość duża inwestycja zwraca się w latach użytkowania.

Spełnianie określonych standardów przez pompy do olejów i tłuszczy

Przygotowane rozwiązania zostały opracowane pod kątem spełnienia wymagających norm i wytycznych dbających o najwyższe standardy w branży spożywczej oraz pozostałych sektorach, korzystających z potencjału olejów i tłuszczy różnego pochodzenia. Jesteśmy przekonani, że wybór dobrych jakościowo produktów przełoży się na wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Dodatkowo możemy zagwarantować, że inwestycja w pompy do olejów i tłuszczy z naszej oferty jest opłacalnym wydatkiem, który będzie służył przez wiele lat.